Ontario Athletes Shine at Eastern Canadian Championships 2016!

Easterns Logo

Team Ontario Delegation TT_WAG_MAG

Congratulations to the many Ontario athletes and coaches that attended the 2016 Eastern Canadian Championship, hosted by Gymnastique Quebec, May 6-8, 2016. Held at the Stade Telus Stadium at the University of Laval, this event showcased Women’s Artistic, Men’s Artistic, Trampoline and Tumbling Gymnastics.


TRAMPOLINE

Provincial 4 – Women           

Liana Pinnock (Synergy Gymnastics)

 

Synchro Provincial 4 – Women         

Liana Pinnock/Isabella Romanelli (Synergy / Airborne Trampoline)

 

Synchro Provincial 1 (13+)-Men       

Kiernan Bridge / Brent Farnsworth (Grand River Gymmies / PAC)

 

Synchro Provincial 2 -Men    

Kobe Faust / Brendan Gilhooly (Airborne Trampoline / Manjak’s)

 

Synchro Provincial 3-Men     

Evan Dermott / Logan Gensens (Burlington BG’s / Airborne KW)

 

Synchro Provincial 4 – Men   

Nicholas Hasson / Derek Thompson (PAC)

 

DOUBLE MINI-TRAMPOLINE

Provincial 1 (13+) – Women

Amy Gotkin (Just Bounce)

 

Provincial 2 – Women

Ainhoa Aysan (Just Bounce)

 

Provincial 3 – Women

Grace Sengfah (Adrenaline Gymnastics)

 

Provincial 4 – Women

Melodie Dubuc (Les Sittelles)

 

Provincial 2 – Men

Eren Mencik (Winstars)

 

Provincial 3 – Men

Derek Thompson (PAC)

 

TUMBLING

Provincial 1 (12 years and under) – Women

Hudson Mulvihill (Quinte Bay)

 

Provincial 1 (13 +) – Women

Micah MacLeod (Grand River Gymmies)

 

Provincial 2 – Women

Sarah MacPherson (KSG Aurora)

 

Provincial 3 – Women

Eryka Evans (Futures Gymnastics)

 

Provincial 3 – Men

Chris Readman (Cambridge Kips)

Team Ontario WAG 3

WAG (All Around)

Level 7 (Age 11-12) – Jada Yip-Janniere (East York)

 

Level 7 (Age 13-14) – Chloe Yin (East York)

 

Level 7 (Age 16+) – Jessica Turza (SGI)

 

Level 8 (Age 13-14) – Alana Ricketts (Tristar)

 

Level 8 (Age 15+) – Abigail Lam (Tristar)

 

Level 9 (Age 11-13) – Skylar Ellis (Futures)

 

Level 9 (Age 14-15) – Juliana Abas (Alliston)

 

Level 9 (Age 16+) – Kayla Sanidad (London GA)

 

Level 10 (Age 12-15) – Madison Hughes (Dynamo)

 

Level 10 (Age 16+) – Morgan Tong (Tristar)

 

Aspire 1 – Emma Trollip (Burlington)

 

Aspire 2 – Bailey Inglis (London GA)

 

WAG TEAM ONTARIO AWARDS

GOLD

Level 7 (Age 11-12)

Level 7 (Age 13-14)

Level 7 (Age 15+)

Level 8 (13-14)

Level 8 (Age 15+)

Level 9 (Age 11-13)

Level 9 (14-15)

Level 9 (16+)

Level 10 (12+)

Aspire 1

Aspire 2

 

SILVER

Level 8 (Age 11-12)

 

 

IMG_20160508_111739

MAG

Level 3 (13 years & under) – Timofei MacKay (Gold Medal)

 

Level 4 (13 years & under) – Philopateer Faltas (Ottawa GC)

 

Level 4 (14+) – Russel Kelly (East York)

 

Level 5 – Thomas Stumpo (East York)

 

MAG TEAM ONTARIO AWARDS

GOLD

Level 3 (Age 13 & under)

Level 4 (Age 13 & under)

Level 4 (Age 14+)

 

SILVER

Elite 3

Elite 4

Level 3 (Age 13+)

Level 5

 

For full results:

Click Here for WAG

Click Here for MAG

Click Here for TNT 

 

 

 

 

Posted in Front Page Slider, MAG News, Member Clubs, Trampoline, WAG News